Hidrofer Teknik Arıza ve ÇözümleriHidrofer Teknik Arıza ve Çözümleri

bunlar dikey-yata-piston pompalı hidroforlar olarak adlandırılabilir.baymak hidrofor servisi olan firmamız yıllardır, piston pompalı ve dikey yatay tip hidroforlar üzerine servis hizmeti vermektedir. orjinal yedek parça kullanılarak tamir ve bakım işlemleri yapılmaktadır.

Hidrofor Teknik Arıza ve Çözümleri
hidrofor sık sık kesik kesik çalısıyor
piston pompalı hidroforların altında 150-300-500- ve 1000 litre depoları vardır. Bu tankların içinde basınçlı hava ve su bulunur. Tank içinde yaklaşık 3/2 oranında su geri kalan 3/1 oranında ise yastıklama görevi yapması için hava bulunması gerekir. Bu hava olmaz yada herhangi bir arıza nedeni ile kaçar ise hidrofor kesik kesik yani sık sık devreye girip çıkmaya başlar. Sonuç olarak ise, dengesiz bir su basma işlemi gerçekleşir. Doğal olarak da üst katlara su basıncı bir az bir çok gelir.

Küreli yer tipi hidroforlar da ise:
Yine bu durum piston pompalı hidroforlardan çokda farklı değildir. Bu durum da ya kürenin havasını tamamlamak, yada membran denilen lastik balonun değişmesini sağlamak gerekir. Herseyden önce, bu havanın yada membran ın neden aşındığı ve bozulduğu yönünde bilgi edinmek en doğru çözüm yoludur.
Baymak hidrofor ses yapıyor
Açıklama: eğer bir baymak hidroforunuz var ve sesli çalışıyor ise, mutlaka yetkili teknik servisinize başvurmalı ve hidroforun neden sesli çalıştığı yönünde servisinizden bilgi almalısınız. Böyle durumlarda hidroforun sesli çalışması için bir çok sebep olabilir. Mesela, hidroforunuzun krank yada dişli ile çalışan kısımlarına salmastra yuvasından akan su yağ ile çalışan kızımlarına ulaşmış ise, bir süre sonra yağ bölümüne su dolar ve cihaz yağlama yapamadığından, aşınmalar meydana gelir. Bu durumda cihaz kullanılmamalıdır. Şayet kullanılır ise de kırılma yada dağılmalar meydana gelecektir.

Baymak hidrofor su akıtıyor
Genellikle baymak hidroforlarda su akıntısı, özellikle araflanş denilen salmastra yuvasından kaynaklanır. Belirli aralıklarda salmastra somununun sıkılması, sıkılma payı bittiğinde ise bu yuvanın piston mili ile birlikte takım olarak değişmesi yenilenmesi gerekmektedir.

hidrofor üst katlara su basmıyor
baymak hidroforlar uzun zaman bakım gerektirmeden, masraf edilmeden yıllarca çalışabilir. Ancak zaman zaman tabiki her cihazda olduğu gibi sorun çıkarabilir, yedek parça değişimi gerekebilir.
Apartman ve iş yerlerinde sitelerde kullanılan hidroforlar, üst katlara su basmıyor ise, öncelikle hidrofor üzerinde bulunan gösterge takip edilmeli, ve ibrenin kaça kadar su bastığı kontrol edilmelidir. Şayet hidrofor su basıyor, ve otomatiğe geçiyor ise, bu normal bir durumdur, ve sorun hidrofor da değil başka yerde aranmalıdır.
Şayet sorun hidrofor da ise, subap parçalarının yıpranması sonucu yada neopren piston denilen, su basmaya yarayan aksamın kırılmış olmasından kaynaklaıyor olabilir.

baymak hidrofor çalışmıyor
her hidrofor da olduğu gibi baymak marka hidroforlarda da bir pano (elektrik kontrol paneli) bulunur. Bu pano içinde birde motoru koruyucu bir termik bulunur. Bu termik atmış olabilir. Atmış ise basınız. Elektrik gelmiyor olabilir. Şalterler kapalı ise açınız.
Basınç şalteri denilen, hidroforun durmasını ve çalışmasını sağlayan parça arızalı olabilir, bu durumda yetkili teknik servis tarafından yenisi ile değişmesi gerekecektir.

hidrofor çalışırken su azalıp çoğalıyor
basınçlı suyun azalıp çoğalması akan suda dengesizlik yaratır. Tank içinde bulunan hava ya azalmış yada kalmamıştır.
Hava yastığı temin edilmesi gerekmektedir.
Emniyet ventili mevcut sistemdeki havayı kaçırıyordur. Temizlenmesi yada değişmesi gerekebilir. Teknik hidrofor arıza servisi tarafından yapılmalıdır.
Hava emiş rekoru memesi tıkalı olduğu durumlarda da aynı durum gerçekleşir. Hidrofor su basarken bir taraftanda hava almalıdır. Aksi halde bu denge bozulur.

hidrofor otomatiğe geçmiyor
su basan aksamlarda, problem olabilir .hidrofor subap parçaları arızalıdır.
Hidrofor depodan emdiği suyu tekrar depoya yada şebeke suyuna basıyor olabilir.
Şebeke suyuna geri basıyorsa, çekvalf arızalıdır. Değişmesi önerilir.
Neopren piston takımı arızalıdır, teknik servis değiştirmelidir.

Teknik servis Hidrofor revizyonu
Hidroforlar bazı durumlarda, aşırı işlem ve yük getirdiği durumlarda, daha sağlıklı çalışması için atölye de revizyon yapılırlar.
Revizyon (rektefiye) arızalı aksamların yenisi ile değiştirilerek, yenilenmeye çalışılmasıdır. Cihaz yerinde çalışır vaziyette iken, gerekli tespit ve arıza durumu göz önünde bulundurularak, mevcut içerik ve parçalar listelenir.
Atölyede gerekli onarım ve parça değişimi yapıldıktan sonra ise boyama işlemi itina ile yapılır.
Son kontroller yapılarak, yerine monte edilir, ve tüketiciye motor aksamı hariç 1 (bir) yıl garanti belgesi verilir
. Şayet garanti süresi içinde, işçilik yada parça hatası oluşursa, bu durum teknik servi ekibimiz tarafından ücretsiz giderilir.